Výroba CWG pro geocaching

Gravírování laserem - výroba CWG pro geocaching

Co všechno od nás získáte?

  • Naše reference
    Vyrobili jsme:
    více než 3000 druhů CWG a 4000 razítek pro geocaching.
  • Dodání CWG
    CWG dodáváme obvykle do jednoho týdne.
  • Garance kvality suků a gravírování
    Na kvalitě si dáme záležet, proto suky před výrobou pečlivě třídíme. CWG je gravírováno na výkonných laserech, kde je dosáhnuto přesného, kvalitního a tmavého zabarvení obrázku. Používáme kvalitní šablony, které zaručují přesné vycentrování obrázku.
  • Ceny
    Uvedené ceny u CWG zahrnují sáčky s rychlouzávěrem, Collection Member a grafické zpracování.
    K objednávce CWG bude přičteno poštovné a balné 70 Kč, na dobírku (+40 Kč).
    U objendávky držáku na CWG bude přičteno poštovné a balné 99 Kč , na dobírku (+40 Kč).

    CWG

    100 ks CWG = 1000 Kč


    držák na CWG

    držák na CWG = 300 Kč



  • Jaký zvolit materiál
    Standardně vyrábíme CWG z bukového masivu. Výhodou masivu je menší kresba dřeva, tudíž odpadá problém se středem letokruhu, barevnou různorodostí a podsoučky. Na přání lze zvolit i smrkový suk.
  • Kompletní řešení tvorby a designu loga
    Máte představu obrázku, ale nevíte jak ho vytvořit? V tom případě Vám s vytvořením návrhu rádi pomůžeme, případně celé CWG za Vás vytvoříme. Vše je již zahrnuto v ceně. Výrobu a dodržení veškerých kritérií konzultujeme přímo s tvůrci CWG.
  • Sáčky s rychlouzávěrem ZDARMA
    Dodáme ZDARMA spolu s CWG i sáčky s rychlouzávěrem pro Vaši kartu a CWG.
  • Nabízíme výrobu číslovaných a speciálních CWG, a také výrobu SWG
    Na přání mohou být Vaše CWG číslovaná, cena zůstává stejná. Vyrábíme také SWG pro Slovensko. Nabízíme Vám také CWG pro různá setkání, výročí, kluby a eventy.
  • Zašleme za Vás 2 ks vašich CWG do oficiálního katalogu
    Získáte tím speciální CWG Collection Member, kterou Vám zašleme společně s Vašimi CWG. Dvě zasílané CWG do katalogu neodečítáme z Vaší objednávky. Také od nás obdržíte naše CWG.


Jak objednat CWG ?

  • Pro objednávku CWG nám zašlete standardní e-mail, ve kterém uveďte počet CWG, svůj nick z www.geocaching.com a adresu, na kterou máme Vaše CWG zaslat. Objednávku a veškeré podklady posílejte na e-mail: razitka@kavalir.cz
  • Jestliže máte určitou představu o svém CWG, ale potřebujete pomoci nebo poradit s konečnou tvorbou obrázku, postačí nám poslat obrázek či jednoduchý nákres ve formátu .jpg, .bmp nebo .pdf. Veškeré grafické úpravy jsou zdarma.
  • Pokud již máte svůj návrh CWG hotový, pošlete ho ve formátu: .pdf, .cdr, .ai, (ve křivkách).
  • Pokud se návrh CWG chystáte vytvořit sami, využijte šablony pro CorelDraw obsahující i stručný návod, které si můžete stáhnout ze stránek autorů CWG.
  • V případě jakýchkoliv dotazů nám volejte na tel.: 602 263 323.
Po přijetí objednávky Vám pošleme potvrzující mail s náhledem Vašeho CWG. Po schválení náhledu a připsání částky na náš účet zařadíme CWG ihned do výroby. Preferujeme platbu převodem z účtu, lze zaslat i na dobírku (+40 Kč).

Veškeré grafické podklady pro výrobu CWG archivujeme, tudíž při další objednávce nemusíte opětovně data zasílat, pouze napsat nick a počet CWG.


Při objednávce razítka, uveďte prosím v objednávce, co na razítku budete chtít. Vetšinou zůstává totožné jako CWG, ale mění se dolní nápis geocaching.cz např. na "Díky za keš", "Found it", atd. Také je třeba si zvolit, zda budete chtít kolem otisku razítka kružnici. Většina razítek ji má.

Držák na CWG

držák na CWG
Drzak na CWG - ukazka 3 Drzak na CWG - ukazka 2 Drzak na CWG - ukazka 1
  • Držák vyrábíme z topolové překližky s 54 otvory pro CWG. Je opatřen čtyřmi otvory v rozích pro upevnění na zeď. Rozměr je 46 x 30 cm.
  • Pro snadné uchycení CWG je použit systém průžného mechanismu, který je naším vynálezem a zaručuje kvalitní a pevné uchycení každého CWG. Tudíž Vám odpadá práce s případnou úpravou či přichycením CWG jako je u standardních stojanů.
  • Cena držáku je 300 Kč včetně DPH + poštovné a balné 99 Kč , na dobírku (+40 Kč).
  • Objednávku posílejte na e-mail: razitka@kavalir.cz

Razítka pro geocaching


Drzak na CWG - ukazka 2

Gravírování Nicku na geomince

Nabízíme gravírování nicku na geomince Finds&Hides za 390 Kč. Můžete si vybrat mezi popsáním na laseru, případně vygravírováním na CNC frézce 490 Kč.

gravírování laserem - nick na geominci

Jak vlastně vzniká CWG?

Suky pro CWG se vyznačují tím, že strom, z něhož byly vyrobeny, se stal v podstatě nedílnou součástí historického dění, neboť pro výrobu se používají více jak 100 leté stromy. Jsou to právě stromy, které zažily události jdoucí napříč lidskými dějinami.

Když držíte v ruce svoje CWG, tak máte možná zrovna takové, jenž bylo vyrobeno ze stromu, který se stal třeba svědkem takové události jako je otevření Národního divadla, anebo dobytí jižního pólu Roaldem Amundsenem. Je to právě suk, který zažil i objevení teorie relativity Albertem Einsteinem. Jistě je možné, že se vám v ruce objeví CWG ze dřeva stromu zasazeného v roce, kdy vzniklo samostatné Československo anebo který zažil rok, kdy na Měsíc vstoupil poprvé Neil Armstrong.

výroba CWG - stromy 100 let výroba CWG - větve

Na počátku výroby každého CWG je pochopitelně strom. Z jednoho stromu lze použít k výrobě CWG přibližně 100 větví. Z každé větve se v průměru vyrobí 2 válečky, přičemž jeden váleček slouží k výrobě hned sedmi suků. Suky pro výrobu CWG jsou vyráběny o průměru 35 milimetrů, takže se využijí pouze silnější počátky větví. Ze slabších konců větví se vyrábějí suky menšího průměru. Materiálu na výrobu 35mm suků je poměrně málo, o to jsou pak výsledné produkty cennější. Suky, z kterých se vyrábějí CWG jsou především určeny pro truhláře na záspravu dřevěných masivů, z kterých se vyrábí například nábytek. Po pokácení stromu se částečně opracované větve odvážejí ke zpracování.

výroba CWG - větve s CWG výroba CWG - větve s CWG

Větve se nařežou na válečky o délce cca 20 centimetrů. Následně se tyto válce vloží do přepravek, které se dají do takzvaných sušáren, které mají teplotu 65 stupňů Celsia. Po uběhnutí přibližně deseti dnů, kdy se dřevěné válečky vysoušejí, se dosáhne požadované vlhkosti dřeva 12 procent. Válečky se následně musejí na speciálním soustruhu zbavit kůry. Veškerá kůra a piliny, které po tomto procesu zbydou, jsou plnohodnotně využity. Vyrábějí se z nich například brikety, popřípadě se s nimi zatápí v kotli, který vyhřívá sušárny, takže jde vlastně o efektivní ekologickou záležitost. Následně se válečky obrousí na přesný průměr 35 mm na karuselové brusce.

výroba CWG - pytle s CWG výroba CWG - pila

Váleček se poté vkládá do stroje, který má hned několik kotoučů, které jej rozřežou na požadovanou tloušťku 7 milimetrů. Na dalším stroji se již nařezaným kusům zbrousí hrany a jednotlivé suky jsou zde také automaticky počítány. Hrana se u suku brousí z důvodu, aby se snadněji vpasoval do masivu. U tohoto stroje také stojí člověk, který veškeré suky kontroluje a vyřazuje prasklé anebo ty, které mají jakoukoli vadu. Mezi základní nedostatky těchto suků pro CWG řadíme takzvané podsoučky. Jde vlastně o menší větvičky, které vyrůstají z hlavní větve.

Po výběru jdou suky do pytlů kvůli uskladnění a udržení vlhkosti. Suky musí být skladovány při konstantní teplotě a vlhkosti. Optimální teplotní rozhraní pro jejich skladování se pohybuje mezi 15 až 25 stupni Celsia. Přesnost výroby suků činí 35+-0,2 mm. Celý proces výroby u truhláře trvá 14 dní. Po celém procesu výroby procházejí suky opětovnou přísnou kontrolou kvality a mezi konečné suky určené pro výrobu CWG projde zhruba pouhých 30%.

výroba CWG - gravírování laserem výroba CWG - gravírování laserem

Gravírování CWG probíhá tak, že se suky naskládají do šablony, která se vloží do laseru. Ten v podstatě pracuje stylem plotru, jenž jezdí zleva doprava. Obrázek je do dřeva vypálen. Laser má takový výkon, že dokáže přeříznout až 20 mm silné dřevo. Laserové značení skýtá obrovské možnosti. Na základě využití této laserové technologie máte možnost nechat si na svoje CWG nakreslit prakticky cokoli.

Co je to Czech Wood Geocoin - CWG?

V Čechách se vyvinul speciální předmět určený k výměně v keších a také ke sbírání. Nechávají si je vyrobit „kačeři“, kterým je trapné nechávat v keších různé cetky nebo nezajímavé mince. Tyto speciální Czech Wood Geocoin jsou určeny ke sbírání a „kačeři“ si je mohou vyměňovat také při náhodném setkání.

Czech Wood Geocoin je dřevené kolečko vyrobené z "větvového suku" o průměru 35 mm x 7 mm. Obě strany geomince jsou potištěny laserem gravírovaným obrázkem na rubu každé geomince je logo série na přední straně je libovolný obrázek dle přání majitele geomince

Logo by mělo být černobílé a založené na křivkách. Fotografie a obrázky založené na plochách nejsou vhodné. Díky laserové vypalovací technologii je možné zobrazit poměrně dost detailů, takže logo může být krásně detailně propracováno. Jméno na geominci musí odpovídat některé z přezdívek na Geocaching.com. Od tohoto nicku se může lišit jedině použitím velkých a malých písmen. Také diakritika není zohledňována.

Každá série geomincí má schválené vlastní logo, které se stává jejím znakem. Logo není povoleno jakýmkoliv způsobem upravovat a musí být stejné na všech geomincích. Také zvolený font a umístění textu jsou součástí loga a rovněž se nesmí měnit. Existují série národní, skupinové a také speciální eventové edice.

Série Czech Wood Geocoin vznikla 29.9.2005 a její logo může za dodržení předepsaných podmínek použít každý geocacher z Čech, Moravy, či Slovenska. Kromě schválené šablony musí také dodržet schválený font Arial 11, tučný.

Oficiální katalog CWG

Gravírování laserem - geocaching - ukázka 26 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 27 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 28 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 29 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 30

Co je to Geocaching?

Turistická, navigační, internetová, technologická a veskrze moderní hra – to vše je Geocaching.

Výraz Geocaching se skládá ze dvou slov. Cache znamená skrýš. Geo je ve smyslu Země. Tedy skrýše v zemi a nejen to. Jedná se o poklady ukryté po celé zeměkouli a to doslova. Najdete je všude – ve městě, v džungli, na nádraží, v bažině, na poušti, ve vysokých horách, pod lavičkou v parku. V jejich nalezení vám budou bránit ostnaté keře, kopřivy, komáři, klíšťata, bodláky i nezvaní zvědavci.

Vlastně se Geocaching hraje na pomezí reality virtuální a té skutečné. Zároveň žádnou podobnou hru nikdy nikdo v historii hrát nemohl. Pro Geocaching je totiž zapotřebí jednak internet, ale také další moderní vymoženost a tím je GPS.

Jedná se tedy o supermoderní formu dobrodružství.

Gravírování laserem - geocaching - ukázka 1 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 2 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 3 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 4 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 5

Kdo hraje Geocaching

Geocaching je společenská hra. Právě zapojení většího počtu účastníků dělá tuto hru zajímavou. Zároveň všichni hráči požívají absolutní anonymity.

Tvůrci i hledači skrýší vystupují na internetovém portále pod pseudonymem, často je dělí tisíce kilometrů, hovoří různými jazyky a žijí v různých zemích. Přesto spolu komunikují nejen pomocí internetu, ale také, a to hlavně, pomocí skrýše – keše.

Ani případné setkání u keše vlastně nevede vždy k seznámení. Jedním z pravidel hry Geocaching je zachování tajemství skrýše. Její polohu a obsah „kačer“ nesmí vyzradit nikomu, hlavně ne do hry nezapojeným osobám. Lidé, kteří procházejí náhodně kolem skrýše se o ní nesmí dozvědět. Pro jejich označení se vžil termín „mudlové“, převzatý z knih o Harry Potterovi. Tam byli takto označování prostí smrtelníci, kteří nemají ponětí o existenci kouzelného světa.

Skutečné setkání mohou „kačeři“ zažít jen na případném lokálním setkání. Ale většina pravověrných hráčů dává přednost anonymitě.

Geocaching a děti

Každý rodič ví, jak nesmírně těžké je přimět dnešní děti k procházce nebo výletu. Pod záplavou zážitků zprostředkovaných televizí, počítačem a dalšími moderními vymoženostmi bledne i ten nejzajímavější program. Návštěva muzeí, hradů i zámků se stává utrpením – nudící se ratolesti dávají svoje rozpoložení většinou hlasitě najevo. Prostá návštěva lesa je přece naprosto nezajímavá. A kdo by v dnešní době lezl na rozhlednu.

Geocaching dává rodičům naprosto nový výchovný prvek. Při hledání pokladu dostanou vycházky nový rozměr – mají jasně daný cíl.

Děti přiměřeného věku se mohou zapojit do hráčské komunity. Práce s internetem je samozřejmě vždy bude přitahovat. Mohou na webech vyhledávat nové keše v okolí vašeho bydliště. Budou si sledovat svoje statistiky. Navíc mohou mít ze svých nálezů konkrétní úlovky, z nichž po čase vznikne rozsáhlá sbírka. Může se stát, že vaše děti se budou chlubit svými úlovky i před prarodiči a získají i nové spoluhráče.

Situace při volbě programu na víkend se může zcela otočit. Nebudete to vy, kdo zoufale vymýšlí nový zajímavý program, budou to vaše děti, které vás budou přemlouvat k výpravě na nové neznámé místo a k hledání nového pokladu. Podle stupně obtížnosti se může náročnost jednotlivých výletů zvyšovat a hra děti nepřestane nudit. Při dnešním stupni rozmachu Geocachingu ani nehrozí, že by počty keší klesaly, naopak se budou spíše množit jako houby po dešti.

Jakmile děti zažijí pocit radosti při nalezení pokladu, neodradí je ani jednotlivé neúspěchy. Dovedně skrytá keš může odolávat i při několika návštěvách. O to větší pocit uspokojení dítě zažije při jejím zdolání. A to má nemalý výchovný přínos.

Jednotlivé výpravy vyžadují pečlivou domácí přípravu. Na vlastní kůži si tak děti mohou vyzkoušet, jaké následky má nedbalá příprava. Děti se naučí také základy zaměřování, trigonometrie a orientace v terénu. A hlavně nebudou sedět celý den před obrazovkou.

Menší děti mohou do keší ukládat drobné hračky a sami si mohou vybrat nějaký úlovek, který je osloví. Větší děti si mohou sami vymyslet a nechat vyrobit speciální personifikované předměty, nebo některé ze speciálních předmětů určených k výměnám v keších, jako jsou Geocoiny nebo Travelbugy. Po získání dostatečných zkušeností můžete s dětmi sami založit vlastní keš. Na internetu pak můžete sledovat návštěvy vaší keše, komentáře a postřehy jiných hledačů. Při vymýšlení vlastní keše – jejího umístění a obsahu – zažijete s dětmi mnoho legrace.

Gravírování laserem - geocaching - ukázka 6 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 7 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 8 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 9 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 10

Jak se hraje Geocaching

Vytvoření keše

Tvůrce skrýše vyhledá nějaké zajímavé místo, o které se chce podělit s ostatními hráči. Zde pečlivě ukryje hrabičku s „pokladem“. Do krabičky uloží:

  • notýsek a tužku pro záznamy nálezců – losovací deník
  • pravidla pro náhodné nálezce
  • poklad

používají se nejrůznější předměty – drobné hračky, plyšáci, mince, CD a v Čechách CWG nevhodné jsou věci, které jsou nebezpečné nebo se kazí a mohou obsah keše poškodit – např. jídlo, baterie, munice, zbraně

Správná keš musí splňovat několik pravidel
  • měla by být dosažitelná bez poškození čehokoliv
  • nesmí být uložená na soukromém pozemku

Po jejím ukrytí tvůrce skrýše polohu krabičky pečlivě zaměří pomocí GPS navigace. Doporučuje se provést několik měření, při různé kvalitě signálu a v různé denní doby. Informace o skrýši, nápovědu, podrobnější popis terénu a hlavně GPS souřadnice pak uloží do seznamu na internetu.

Tvůrce keše většinou pečlivě sleduje na internetu přidávané logy nálezců. Čas od času by měl tvůrce keše provádět její fyzickou kontrolu, každá keš vyžaduje menší nebo větší údržbu. Kromě běžných poškození způsobených počasím, může být keš vykradena nebo napadena vandaly.

Hledání pokladu – hon začíná

Ihned po zapsání keše do databáze se jí vydávají hledat první „kačeři“. Snaží se totiž získat FTF – záznam o prvním nálezci.

Po nalezení keše se nálezce zapíše do notýsku. Také může vyměnit libovolný předmět uložený v keši za jiný předmět, stejné nebo vyšší hodnoty.

Doma si „kačer“ zapíše nalezení skrýše do internetového seznamu. Počty FTF i nalezených keší se zobrazují ve statistikách. K záznamu o keši je možné připojit i poznámku o aktuálním stavu keše, případně i poznámku, že keš nebyla nalezena.

Pravidla pro náhodné nálezce

Protože není možné vyloučit, že keš najdou lidé, kteří o hře Geocaching nikdy neslyšeli, je žádoucí keš patřičně popsat. Vhodné je popsat už samotnou keš – na krabičku je dobré umístit nápis například: „Skrýš pro hru Geocaching. Nepřemísťovat. Neničit.“ Předejte se tak případným nedorozuměním, kdy může být keš považována za bombu nebo jiný nebezpečný předmět. Snižuje se také pravděpodobnost, že bude keš vyhozena při úklidu.

Uvnitř keše by měly být uloženy podrobnější informace o hře a hlavně o kontaktních údajích pro případný požadavek na odstranění keše. Různé formulace pravidel pro náhodné nálezce najdete na internetu.

Pro uložení v Čechách je vhodné použít, kromě českých textů, také texty v angličtině a němčině. V jiných zemích je samozřejmě nejlepší použít vždy lokální jazyk a doplnit alespoň angličtinu. Vhodné překlady jsou v hojném počtu k dispozici na internetu.

Pravidla pro náhodné nálezce mívají různou formu. Mohou být na samostatném listu papíru – pak je vhodné ho ochránit před vlhkostí obalem nebo laminováním. Pravidla mohou být také nalepena na horní desky logovacího deníku nebo na vnitřní straně víka keše.

Předměty v keších

Nevhodné předměty

Všechny předměty, které podléhají zkáze nebo mohou skrýš poškodit, jsou nevhodné k uložení do keše. Patří sem všechny druhy potravin, ale také třeba léky. Nevhodné jsou také baterie a to i v hračkách. Mohou totiž vytéct a poškodit obsah keše. Nevhodné je také cokoliv co může lákat zvěř nebo hmyz.

Také nebezpečné věci do keše nepatří. Zejména jakékoliv zbraně jsou naprosto nevhodné, a to jak chladné zbraně, jako jsou nože, ale samozřejmě všechny druhy munice. Patrony sice hezky vypadají a nějaký nálezce z nich může mít i radost, ale nebezpečí plynoucí z jejich neodborného skladování je příliš velké. Nehledě na to, že keš mohou najít děti.

Nevhodné a nepovolené předměty může kdokoliv z keše odstranit a to bez náhrady.

Trasovatelné předměty

Speciální druh předmětů určených k ukládání do keší. Na rozdíl od ostatních předmětů v keši se řídí vlastními pravidly – nejsou určeny k běžné výměně, ale mívají svůj speciální cíl nebo účel. Není povoleno si takovýto předmět ponechat, je totiž stále majetkem registrovaného majitele.

Trasovatelné předměty mají na sobě vyraženo unikání identifikační číslo a na příslušných webových stránkách je můžete podle tohoto čísla vyhledat. Zároveň s fyzickým pohybem těchto předmětů se zaznamenává jejich pohyb do příslušných internetových stránek. Sledují se informace o aktuálním umístění a trase, kterou předmět zatím vykonal. Možným cílem může být například: „Projít Evropu a pohybovat se neustále na sever“.

Trasovatelné předměty je možné ukládat do již dříve nalezených keší, nebo do vlastních keší, pokud tyto splňují podmínky trasovatelného předmětu.

  • Travelbug
    Travelbug je jakýkoliv předmět opatřený speciálním kovovým identifikačním štítkem. Štítek vypadá jako vojenské nebo psí známky a bývá připevněn řetízkem. Štítky se objednávají na specializovaných stránkách. Přímo na štítku je vyražen Tracking Numer – toto číslo se neuvádí ve fórech, slouží totiž jako důkaz toho, že byl předmět skutečně nalezen. Pro odkazování se používá identifikační kód ve tvaru TBxxxx, který najdete na internetu. Travelbug je možné vyhledávat podle obou těchto čísel. Kromě výjimečných případů, o kterých je vhodné informovat majitele travelbugu, není dovoleno mít travelbug u sebe déle než dva týdny.
  • Geocoin
    Jedním z druhů trasovatelných předmětů ukládaných do keší je Geocoin. Jedná se o kovovou minci na níž je vyražen 6-místný identifikační kód. Mince mohou být více barevné a stojí 200-300 Kč.
  • Geolutin
    Francouzskou nekomerční verzí trasovatelných předmětů je Geolutin. Jakýkoliv předmět je opatřen papírovým štítkem, na kterém je uvedeno identifikační číslo, název Geolutina a cíl cesty.
  • Geokrety = Geokrtci
    Další nekomerční trasovatelný předmět je tzv. Georktek nebo GeoKret. Objekt je opatřen kartičkou s identifikačním číslem. Může se jednat o figurky, knihy, CD, DVD, ale je možné zaregistrovat a sledovat i jednotlivé lidi.
Gravírování laserem - geocaching - ukázka 11 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 12 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 13 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 14 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 15
Gravírování laserem - geocaching - ukázka 16 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 17 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 18 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 19 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 20
Gravírování laserem - geocaching - ukázka 21 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 22 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 23 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 24 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 25

Doplňkové předměty k Czech Wood Geocoin - CWG

K Czech Wood Geocoin je možné si nechat vyrobit i speciální doplňkové předměty.

Spolu s geomincemi je možné nechat si vyrobit i razítko se stejným logem, jaké je na geomincích. Zápis v logovacím deníku keše bude díky razítku nepřehlédnutelný. Razítko je dostatečně malé a lehké, aby nezabíralo příliš místa a dobře se s ním cestovalo. Může být například integrováno do kuličkové propisovací tužky běžných rozměrů. Zároveň je vybaveno samobarvícím polštářkem, takže odpadá složitá péče.

Vaši sbírku geomincí můžete vystavit ve speciálním držáku. Držák je opatřen otvory pro snadné upevnění na zeď a místa pro uložení geomincí jsou vybavena pružinovým mechanismem, který umožňuje pohodlné upevnění všech typů geomincí.

Co je co ve hře Geocaching

  • Geocaching
    hra, při níž se podle GPS souřadnic hledá poklad správná anglická výslovnost je džiokešin, v Čechách se používá výslovnost geokešing
  • Cache = Keš = Keška
    skrýš, poklad výslovnost je keš – odtud také české verze slova
  • Geocacher = Cacher = Geokešer = Kešer = Kešacher = Kačeři
    české verze slova označující hráče, hrajícího Geocaching
  • Mudlové = Muggle
    lidé nezapojení do hry Geocaching slovo pochází z Harryho Pottera, kde se jedná o lidi nemající tušení o existenci světa čar a kouzel

Typy keší

  • Mikrocache
    Je velmi malá verze keše, jejíž nalezení je velmi náročné. Velikost odpovídá obalu od fotografického filmu.
  • Mysterycache
    Pro nalezení takovéto keše je potřeba k získání souřadnic vyluštit hádanku nebo hlavolam. Některé jsou velmi obtížné.
  • Tématické keše
    Některé keše se používají pro výměnu jen určitých předmětů. Existují speciální keše pro plyšáky, mince, dopisy atd.
  • Multicaches
    Keš složená z několika samostatných. Na každé sadě souřadnic najdete dílčí informace, které vás navedou k nalezení celé multikeše.
  • Virtuální keše
    Keš, která fyzicky vůbec neexistuje. Jako důkaz nalezení místa se používají fotografie nálezce na označeném místě.
  • Earthcache
    Forma virtuální keše, pro jejíž splnění nestačí jen fotografie. Pravidla stanovuje zakladatel, často se jedná o zjištění nějakých informací a otázky mívají edukační charakter. Earthcache se používá například v národních parcích, kde naleze založit klasickou keš.
  • Webcamcache
    Keš vybavená webovou kamerou. Když jí najdete, zavoláte a někdo natočí krátké video.
  • Wherigo Cache
    Jedná se o nový typ speciálních interaktivních keší, k jejichž hledání je potřeba speciální vybavení. Během hledání se hráč rozhoduje na základě informací z terénu a získává další indicie.
  • Members Only Cache = MOC
    Jak napovídá název, jedná se o speciální druh keší určených výhradně pro platící uživatele registrované na Geocaching.com.

Hvězdičky a velikost keší

Jednotlivé keše jsou ohodnoceny podle obtížnosti terénu:

1. chodníky, silnice, zpevněné cesty, lesní a polní cesty – vhodné i pro kočárky, invalidní vozíky

2. nezpevněné cesty, pěšiny nebo jednoduchý volný terén – vhodné i pro děti

3. těžší terén bez cest

4. těžký terén, strmé svahy, horolezecké terény, lezení na stromy, bažiny, brodění řek –vhodný jen pro sportovně zdatné jedince

5. terén vyžadující speciální potápěčské nebo horolezecké vybavení

V hvězdičkách je také zohledněna míra ukrytí keše:

1. snadno identifikovatelná skrýš, nezahrnuje Multicache

2. standardně ukrytá keš – stromy, pařezy atd., může se jednat o jednoduché Multicache

3. důmyslně ukrytá keš, složitější Multicache, Mysterycache

4. těžko objevitelé úkryty, časově náročné keše, dlouhé Multicache, obtížné Mysterycache

5. nejtěžší, nejnáročnější Mysterycache

U jednotlivých keší je také vyznačena jejich velikost

Je to důležitý údaj, je dobré vědět jak velký předmět se hledá. Běžně se rozlišují tyto velikosti keší

  • Nanocache = miniaturní
    nově rozšířená velikost, zatím nepodporovaná na internetových serverech, označují se jako micro – velikost menší než 1 cm
  • Microcache = velmi malá
    velikost cca krabičky od fotografického filmu, používají se také krabičky nebo tuby od léků, nebo speciální krabičky s magnetem
  • Small = malá
    objem 0,5 až 1 litru, obvykle menší plastová krabice s víkem
  • Regular = normální
    objem od jednoho litru, většinou plastové krabičky s víkem
  • Large = velká
    objem několik litrů, může se jednat o barel, kbelík s víkem, kufr
Gravírování laserem - geocaching - ukázka 31 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 32 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 33 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 34 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 35
Gravírování laserem - geocaching - ukázka 36 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 37 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 38 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 39 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 40
Gravírování laserem - geocaching - ukázka 41 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 42 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 43 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 44 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 45

Fenomén GPS – jak to všechno začalo

GPS je globální poziční systém. Jedná se o skupinu několika desítek specializovaných družic, které tvoří ideální soustavu, vzhledem ke které je možné počítat přesné pozicování. Na samotné Zemi je tato úloha poměrně komplikovaná, protože je téměř nemožné najít pevný „bod“. Na zeměkouli dochází k pohybu kontinentů, západnímu driftu, zvedání a klesání zemských desek. Také nepravidelnosti v pohybech samotného zemského tělesa značně znesnadňují přesné pozicování.

GPS systém byl samozřejmě ve svých počátcích vyvíjen pro vojenské využití. A právě obavy ze zneužití přesných poloh různých objektů, vedly k tomu, že při zahájení civilního provozu byla do GPS signálu schválně modulovaná odchylka. Ta znemožňovala přesné určení pozice, chyba byla v desítkách metrů. 2. května 2000 se vláda USA rozhodna tuto uměle zaváděnou odchylku zmenšit a přesnost GPS systému se zvýšila na metry.

Nové možnosti této technologie začali hned rozebírat nadšenci na různých internetových fórech. A Dave Ulmer hned druhý den neodolal. Do lesa v Oregonu umístil schránku s předměty určenými k výměně – knihy, software a CD. Na internetu zveřejnil její GPS souřadnice. Tento pán se tak stal prvním geocacherem a zrodila se nová hra. Označení Geocaching se ujalo už 30. května 2000 a do měsíce se zrodil i specializovaný web, kde si hledači pokladů mohli vyměňovat svoje dojmy. Hráčská komunita kolem Geocachingu se neustále rozrůstá a dnes se jedná o skutečně globální hru.

Gravírování laserem - geocaching - ukázka 46 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 47 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 48 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 49 Gravírování laserem - geocaching - ukázka 50

Doporučujeme



Kontakt

Rytectví Vršovice
Moskevská 659/63
(uvnitř areálu, budova AD Partner)
101 00  Praha 10 - Vršovice

otevírací doba: po - pá: 8 - 16.30 hod.


tel.: 602 263 323   

e-mail: rytectvi.vrsovice@gmail.com



kontaktní formulář